טיפים של זהב לניהול תזרים מזומנים וניירת עסקית

טיפים של זהב לניהול תזרים המזומנים והניירת העסקית

איך יתכן שבעלי עסקים ובעלי חברות עובדים מהבוקר עד הערב, משקיעים שעות בפיתוח העסק, הלקוחות שלהם מרוצים, אבל, אין כסף בבנק? תזרים המזומנים הוא החמצן של העסק. ולכן אתם חייבים ללמוד לנהל אותו נכון. יש המון מלכודות בדרך וצריך ללמוד להימנע מהן בתבונה.

עצמאים, הינה מספר דוגמאות להרגלים של בעלי עסקים שחובה להימנע מהם:

 1. החשבון העסקי והחשבון המשפחתי מתנהלים יחד.
 2. העסק מתנהל על בסיס "יהיה בסדר" ותחושות אחרות.
 3. אין קשר בתזמון תזרים המזומנים היוצא לתזרים המזומנים הנכנס.

עסק המתנהל ללא מחשבה עלול למצוא את עצמו ללא "חמצן" של תזרים מזומנים.

להלן מספר עצות שמושיות שיעזרו לכם, בעלי עסקים:

 1. יש להפריד את חשבונות הבנק. אסור לערבב בין התקציב המשפחתי לתקציב העסקי. זו אחת הדרכים לשקוע בבוץ ולא לדעת האם העסק מרוויח או מפסיד.
 2. הכינו רשימה של הוצאות קבועות הצפויות בעסק כגון: שכר דירה, פלאפון, ארנונה, הוצאות ליסינג רכב, משכורות עובדים וכו' ומנגד רשימת הכנסות הצפויות להתקבל מלקוחות עקב הסכמי עבודה שונים. את הרשימות סדרו בטבלה לפי חודשים ולצידם רשמו את ההוצאות בפועל. כל חודש עקבו ולעדכנו שינויים.

3.אחת הדרכים היעילות לניהול תזרים מזומנים בעסקים המדווחים על בסיס מזומן היא להשתמש בתוכנה המתריעה בזמן אמת על פרעונם של שיקים דחויים שהתקבלו מלקוחות ובאותו מועד ומפיקה חשבונית מס. הינה כתובת האתר בו תמצאו את התוכנה: www.caspit.biz
(יש לכם הטבה מיוחדת של חודשיים חינם לרוכשים באמצעות משרדנו )

 1. שימו לב, במידה והעסק מפעיל קופה רושמת וגם מוציא חשבוניות ידניות יש לוודא שלא דווחתם פעמיים על אותה הכנסה.
 2. לקראת ה- 15 בכל חודש, אתם מגישים לרואה החשבון את "שקית החשבוניות והקבלות" בגין החודש שחלף. הינה טיפ שימנע מכם לשכוח חשבוניות על הוצאות (הן חשובות כי אתם מקבלים בגינן החזר): הכינו "רשימת מכולת" של ההוצאות הקבועות ועברו עליה לפני שאתם שולחים את "שקית החשבוניות והקבלות" לרואה חשבון. כך תוכלו לבדוק בקלילות אם חסרות חשבוניות או קבלות כלשהן.
 3. הקפידו לרשום את חשבוניות ההכנסה ברצף ובסדר תאריכים עולה. לדוגמא: אין לרשום חשבונית מספר 100 בתאריך 25.5 וחשבונית 101 בתאריך 20.4.
 4. חשבוניות זיכוי – חשוב שיופיעו במינוס או בסוגריים כדי להבליט אותן למנהל החשבונות. דרך אחרת היא פשוט להשתמש בסדרת חשבוניות עם ספרור אחר עבור חשבוניות זיכוי.
 5. חשבונית מס שבוטלה – יש לדאוג להעביר לרואה החשבון את החשבונית המקורית והעתק שלה ולציין על גביה את המילה "מבוטל".
 6. שימו לב שקיבלתם מספקים ונותני שירותים חשבוניות מס ולא חשבוניות עסקה או קבלה (לצורך קיזוז מע"מ).
 7. העבירו לרואה החשבון את "שקית החשבוניות והקבלות" בגין החודש שחלף עד לתאריך ה 5 בחודש בכדי שיהיה למנהל החשבונות מספיק זמן לעבור ולבחון את החומר ולעלות על טעויות (אם יש).

ועכשיו לבעלי החברות (חברות בע"מ), הכנו עבורכם את רשימת ה"לא לשכוח":

 1. דאגו להעביר לרואה החשבון את כל דפי הבנק של החודש שחלף וודאו שנשמרה רציפות מול החודש הקודם.
 2. העבירו את כל דפי ההפקדות שביצעתם בבנק.
 3. העבירו את כל העתקי השקים בצמוד לחשבונית המס ששולמה.
  על הספח העליון של השיק יש לפרט את מספר החשבונית ששולמה לספק.
 4. העבירו לרואה החשבון גם את דפי הרכישות בכרטיסי אשראי (כן, את אלו שאתם מקבלים בדואר ושוברים את הראש מה לעשות איתם).
 5. רכזו תשלומים ששילמתם שלא מקופת החברה על גבי דף מלווה בו מפורטות כל ההוצאות. מנגד, צרפו את ספח השיק שהוחזר לכם מהחברה.
 6. במידה והחברה מנכה במקור לספקים, יש לוודא שקיבלתם מהספק אישורי מס עדכניים.

בהצלחה!

שיתף עמוד:
מאמרים נוספים

חוזר 10.21 – תקנות סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה) (הגבלת פעילות במקומות העבודה) (תיקון מס'9), התשפ"א- 2021

7    באפריל   2021 ללקוחותינו שלום,   ביום 16.3.2021 פורסמו ברשומת תקנות סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה) (הגבלת פעילות במקומות עבודה) (תיקון

קרא עוד »

חוזר 9.21 – ניתן למנוע מעובד שלא התחסן נגד נגיף הקורונה להגיע לעבודה או להתנות את התייצבותו בהצגת בדיקת קורונה שלילית אחת לשבוע

7    באפריל   2021 ללקוחותינו שלום,     ניתן למנוע מעובד שלא התחסן נגד נגיף הקורונה להגיע לעבודה או להתנות את התייצבותו בהצגת בדיקת קורונה שלילית

קרא עוד »
דילוג לתוכן